niedziela, 25 lutego 2018

Białowieża w maju # Dom Jegierski i Dworek Gubernatora.

Budynek, który jest na poniższym zdjęciu kojarzy mi się z domem dziecka.
Dlaczego?
Mój wspaniały, nieżyjący już wujek, był wychowankiem tegoż domu. I ten dom dziecka powraca jak mantra, gdy na myśl mi powraca wujek. Białowieża właśnie kojarzy mi się z tym budynkiem jakim jest Carski Dom Jegierski. Obecnie mieści się w nim wspomniany dom dziecka, poczta, punkt klienta Banku Spółdzielczego, pokoje gościnne Nadleśnictwa Białowieża oraz bocianie gniazdo ;).
Obok Domu Jegierskiego widoczna jest  brama wjazdowa do Parku Pałacowego.







Niby niepozorny budynek z cegły, ale można patrzeć i patrzeć. I historia jego nie jest zbyt odległa, bo zbudowany został w 1904 na potrzeby personelu do obsługi polowań. Dla tzw.jegrów.W czasie wojny był w nim areszt i siedziba gestapo. Budynek zachowany w dobrym stanie.

Tuż za Domem Jegierskim jest usytowana cerkiew pw. św. Mikołaja. Akurat była w remoncie, więc tylko ujęcia zza ogrodzenia. W czasie konsekracji w 1895 roku cerkiew uchodziła za najpiękniejszą w guberni grodzieńskiej. Wnętrze jej zdobi jedyny w Polsce ikonostas z majoliki.
Cerkiew w Białowieży (klik)



Park  Pałacowy zaprojektowany przez Waleriana Kronenberga okalający obecnie ważne instytucje w Białowieży, a niegdyś letnio-jesienną rezydencję cara Rosji. W cieniu wiekowych drzew można pooddychać orzeźwiającym powietrzem. I jeśli kogoś ścieżka zaprowadzi może poczuć dodatkową rześkość znad wody jezior przedzielonych groblą. Jeziora/stawy z wysepkami zostały wykopane w dolinie Narewki za czasów carskich. W latach 70-tych główny nurt rzeki skierowano do nowego koryta omijającego stawy z powodu zamulenia tychże.





To jest cel dnia,w którym chciałam wchłonąć jak najwięcej starej, drewnianej Białowieży. Najstarszy budynek w polskiej części puszczy. Styl jak dla mnie bajkowy ;) i bardzo przyciągający wzrok. Nie wiadomo na co patrzeć; czy na zbiorniki wodne, przyrodę, czy na dworek? Obecnie w dworku mieści się Ośrodek Edukacji Przyrodniczej Białowieskiego Parku Narodowego.


















Południowa ściana dworku jest najbardziej oblegana przez turystów rządnych pamiątkowej fotki. Ciekawe czy którykolwiek z nich zainteresował się historią obiektu? Czy wie, że w dworku zamiast fundamentów są polne głazy a nawet   koło od żarna?!
Historia dworku gubernatora na blogu Hej Podlasie-klik.

Poniżej resztki muru lub fundamentów dawnego pałacu w Białowieży (klik). W miejscu pałacu jest Muzeum Przyrodniczo-Leśne z wieżą widokową. Muzeum warto odwiedzić, bo jest najstarszym czynnym muzeum województwa podlaskiego. Najstarszym i jednym z najnowocześniejszych, bo w innowacyjny sposób przedstawia mnóstwo zbiorów przyrodniczych, historycznych itp. oraz ekspozycje stałe i czasowe z życia puszczy (klik).



I powrót do domu DK 689.  Wycięte świerki i duże połacie martwych świerków są na stałe wkomponowane w kompleks leśny...




O jesiennej wizycie w Białowieży wkrótce.
Dla zainteresowanych- Białowieża i jej historia (klik).

4 komentarze:

  1. Alez przepiekny dom! Jak marzenie, moje marzenie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Boziu, jakie cudne te koronkowo ozdabiane domiszcza! I ta zieleń soczysta!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Styl budynku rosyjsko-szwajcarski. Doczytałam, bo byłam ciekawa.

      Usuń
  3. Ja bym chyba zieleń wolała ;)
    A zwłaszcza ta majowa jest soczysta! Trafne określenie!

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za obejrzenie moich "wypocin"
i dziękuję za pozostawienie śladu obecności w formie komentarza.