Cecha charakterystyczna rejonu to przydrożne krzyże . Stare drewniane ,betonowe czy nowe marmurowe lub kamienne zdobione wstęgami i kwiatami . Często stawiane były w "intencji " . Po drodze do miejsca docelowego Altain -dawny dwór można obejrzeć plantacje czarnej porzeczki i różne rodzaje zbóż . Gleby są gliniaste i gliniastopodobne . Sama nazwa Altain ciekawiła mnie od dawien dawna , gdy z pobliskiej miejscowości , z której pochodzę dojeżdżałam do szkoły autobusem .
Zastanawiało mnie , że jest drogowskaz , a wszyscy ludzie mieszkający we wskazanym przez drogowskaz rejonie mieszkają w Bacikach Bliższych (bo tak mają zapisane w dokumentach ) . Altain jest "tworem" niezamieszkanym...?
Mapy geoportal opisują Altain nie tam gdzie on jest ;)). Niestety nie porównywałam innych map .
Altain Wg stanu obecnego i wg historii .
Wiadomości znalezione w internecie . Altein (KLIK)
Ciekawe czy ten dom pamięta czasy świetności Alteinu ...? (nie wiem czy prawidłowo odmieniam...) .
I sam Altain . Będąc w tym miejscu lata temu ( około 30...) pamiętam sporo betonu , który zapewne był fundamentami budynków . Wydaje mi się , że było tego sporo więcej ...
Poniższy widok pokrywa się z tym z roku 1988 (patrz powyższy link Altein )
Czy to należało do dworu/folwarku ...? -takie pytanie nasuwa mi się , gdy zbliżam się do dawnego dworu .
Ponadto w tym domu mieszkają ludzie (!!!) .
Wiekowa lipa na rogu rozległego placu . Wiekowych drzew jest wiele .
Szpaler drzew będący zapewne granicą /ogrodzeniem dworu . Widok od strony południowej .
Widok na okoliczne pola . Są bardzo urodzajne ...
...bo mimo nikłych opadów gleba "trzyma" wodę .
Dwór posiadał swoją studnię i staw . Wody zapewne nie brakło .
Przy wierzbie jest pozostałość stawu .
Droga prowadząca na północ zapewne do drogi asfaltowej (powyższy zrzut z google maps ) . Może uda mi się w przyszłości obejrzeć więcej ...
Pozostałości po dworze ...
Droga przejazdowa/wyjazdowa z "dworu" . Tak nazywali to miejsce starsi ludzie np. moja ś.p Babcia . Pobliskie lasy do dziś zwane są Kobyliniec , choć niektórzy nazywają je Babizna . Nie wiem czy to chodzi o jedno i to samo , bo informacje są niedokładne . Fakt faktem ostatni z właścicieli miał nazwisko Kobyliński , a Babizna może być nazwą od zarządzających dworem pań Fenshav .
Las jest dość wiekowy czego nie widać na powyższym zdjęciu . Do tego lasu chodziłam ze stryjecznym dziadkiem na grzyby . Też zapewne mi wiele opowiadał o dworze ,ale zajęta grzybobraniem nie zwracałam uwagi . Wiekowy las przecięto i w wielu miejscach nasadzono młodych drzew .
Na wschód od dworu ok 3 km po linii prostej (jak na poniższym zdjęciu ) jest mój dom rodzinny (opis na mapie powyżej ).
Wszędzie las i błotniste drogi . Rozważam czy odwiedzić dom rodzinny czy jechać dalej ponad Kobylińcem . Błotnista droga w kierunku domu rodzinnego nie wygląda zachęcająco . Wybieram drugą opcję , bo...bliżej własnego domu ;)) .
C.D.N...
Ciekawe miejsce i nazwa nader intrygująca. Ale zajrzałam pod link, który podałaś i już wiem, skąd się wzięła :)
OdpowiedzUsuńGdyby nie internet też nie byłabym taka mądra ;P
UsuńZnajomy mi opowiedział conieco i na moja zapytanie czy jest jakaś notka w internecie odpowiedział twierdząco . Więc szukałam aż znalazłam .
Wątpię że te betonowe pozostałości są z folwarku ponieważ był on wykonany w całości z drewna. Niestety został on spalony przez partyzantów. To co widzimy na zdjeciach jest jeszcze w miarę dobrym stanie wiec sa to zapewne pozostałości po budynkach budowanych juz po wojnie
OdpowiedzUsuń