niedziela, 11 czerwca 2017

Pomiędzy...

Trasa Bielsk Podlaski-Kleszczele DK66.  Po lewej stronie drogi na wysokości miejscowości Spiczki, Topczykały widać poniższe widoki. Swego czasu było dużo kontrowersji na temat wiatraków.
Ale prąd przecież potrzebny jest! Im tańszy ten prąd tym lepiej. Cywilizacja wymaga dużo energii; w tym elektrycznej...


Zakłady IKEA Industry Orla na terenie wsi Koszki. Firma zagraniczna produkująca płyty dla Ikea. Kierownictwo i zarobki polskie czyli typowy kołchoz. Pobliże Puszczy Białowieskiej zachęciło inwestorów do budowy fabryki w tym miejscu? Czy powietrze, które jeszcze nie jest skażone przemysłem? Czy tania siła robocza podlaskich upadających wsi...?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, bo na nowe i tanie meble jest ciągłe zapotrzebowanie. A drzewa wycinano i dawniej i dziś...

Fakt, że droga obfituje w głębokie koleiny przy zewnętrznej części drogi asfaltowej "pominę"(...?!) Jednakże zalecam uważać przy zjeżdżaniu na pobocze, bo można zawisnąć....W miejscowości Kleszczele zjazd na drogę 693 w kierunku Milejczyce, Siemiatycze. W miejscowości Dasze takie oto widoki tuż przy drodze...I pomyśleć, że to ok 25 km od "nowoczesności"...
Nie wiem czy taki widok cieszy oko, czy martwi oglądającego, czy daje do myślenia. Dla mnie jest zastanawiające czy nowoczesność i starowiejskość  mogą iść w parze...?
Widoki z innego miejsca wsi. W sumie zza wsi...
Powyższe zdjęcie to budynek Spółdzielni Produkcyjnej.Jest to obora czego domyśliłam się i co później potwierdziła mieszkanka Dasz.
Czy ktoś dziś kopi siano? Jeśli tak to bardzo rzadki widok.


Z drugiej strony wsi.
-Pani...Ja 30 rocznik. Co mnie tu robić z tą stodołą? Syn coraz to podkłada pod słomę takie coś metalowe, by nie ciekło. Jeszcze niedawno my furę tam trzymali i słomę i siano. Teraz już to nikomu nie potrzebne.
-Ale szkoda jak to marnieje. Przecież to ciężka praca była, by to pobudować, by dbać o obejście. To relikty przeszłości. Można by to w muzeum jakimś wystawić lub tu coś urządzić. Przecież tyle tras turystycznych tu przebiega.
-Pani...przyjeżdżajo tu ludzie, popatrzo i pojado. A my to pewnie na opał rozbieżemy...Ciekawostki o miejscowości Dasze:
Historia wsi
Książka

Co zastanie po tych wszystkich budynkach za lat kilka? Takie i podobne myśli mam jak przejeżdżam tą trasą. Mieszkam na wsi i wieś jest mi bliska. Może dlatego mnie to zastanawia...?

3 komentarze:

 1. A ile budynkow mieszkalnych i gospodarskich juz zdazylo popasc w ruine? Zycie na wsi nie jest sielanka, mlodzi wola miasta, starzy wymieraja, a chetnych na przeprowadzke z miasta na wies jest mniej, niz w przeciwnym kierunku. I tylko jakos dusza boli...

  OdpowiedzUsuń
 2. Smutne to wszystko, ale cóż począć?
  Rolnik zawsze miał ciężko, ale obecnie ma najgorzej.
  Nie dość, że związany jest limitem ilości, jakości, rodzaju produkcji, to wszystko to oplata jeszcze gruba lina dokumentacji księgowej i innej.
  Naiwność ludzka pchnęła ludzi w kierunku kołchozu, to i mają kołchoz.
  Szykuje się następny w postaci Jedwabnego Szlaku.
  Znów zrobią ludzi naiwnych w ...., ale naiwni liczą na "piniundze", będą Chińczykom sprzedawać jabłka.
  Oj, biedny ten naród biedny!
  Dlaczego biedny?

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za obejrzenie moich "wypocin"
i dziękuję za pozostawienie śladu obecności w formie komentarza.